👤

1. Oblicz siłę działającą na ciało o masie 30 dag, poruszające się z przyspieszeniem 14 m/s^2.
2. Oblicz prędkość ciała poruszającego się po okręgu i siłę dośrodkową. Masa ciała 450 g, promień okręgu 20 cm, okres obiegu wynosi 5s.
3. Jakie przyspieszenie będzie miało ciało o masie 4,5 t poruszające się z prędkością 72 km/h w czasie 20 min.

Wzory: (dopisz wektory nad odpowiednimi symbolami)
F = m*a
a= V/t
V = 2(pi)r/T
F d= (mV^2)/r


Odpowiedź :

Odpowiedź:

1)

m=30dag=0,03kg

a=14m/s²

F=m*a

F=0,03kg*14m/s²

F=0,42N

2)

m=450g=0,45kg

r=20cm=0,2m

T=5s

v=2πr/T

v=2*π*0,2m/5s

v=0,25m/s

Fd=mv²/r

Fd=0,45kg(0,25m/s)²/0,2m

Fd=0,14N

3)

v=72km/h

t=0,33h

Δv=0

a=Δv/t

a=0/0,33h

a=0m/s²