👤

W składnicy złomu używana jest prasa hydrauliczna o sile prasowania wynoszącej 400 kN. Oblicz siłę, jaką należy działać na mniejszy tłok, o powierzchni 200 razy mniejszej niż stół, na który kładziony jest złom.

(zadanie 5 strona 104 klasa 7 fizyka "Spotkanie z Fizyką")


Odpowiedź :

Mam nadzieje że dobrze będzie
Zobacz obrazek KASIACZERWIK1

[tex]Dane:\\F_2 = 400 \ kN\\S_2 = 200S_1\\Szukane:\\F_1 = ?\\\\Z \ prawa \ Pascala\\\\\frac{F_1}{S_1} = \frac{F_2}{S_2}\\\\F_1\cdot S_2 = F_2\cdot S_1 \ \ /:S_2\\\\F_1 = F_2\cdot\frac{S_1}{S_2}\\\\F_1 = 400 \ kN\cdot\frac{S_1}{200S_1}\\\\\boxed{F_1 = 2 \ kN}[/tex]

Odp. Na mniejszy tłok należy działać siłą F₁ = 2 kN.