👤

Jakie ciśnienie działa na kamień znajdujący sie na głebokośći 25m jeżeli wiadomo że gęstośc cieczy w której jest zanurzony wynosi 250kg/m³ pls potrzebuje szybko dam naj

Odpowiedź :

Odpowiedź:

[tex]\huge\boxed{\boxed{p=62 \ 5000 \ \text{Pa}=62,5 \ \text{kPa}}}[/tex]

Wyjaśnienie:

Wzór na ciśnienie hydrostatyczne i objaśnienia

[tex]p=d\cdot g\cdot h[/tex]

[tex]p[/tex] → ciśnienie (wyrażone w paskalach)

[tex]d[/tex] → gęstość cieczy (wyrażona w kg/m³)

[tex]g[/tex] → przyspieszenie grawitacyjne

[tex]h[/tex] → wysokość słupa cieczy (wyrażona w metrach)

Dane oraz szukane

[tex]d=250 \ \frac{kg}{m^3}\\\\g=10 \ \frac{N}{kg}\\\\h=25 \ m\\\\p= \ ?[/tex]

Obliczenia

[tex]p=250 \ \frac{kg}{m^3}\cdot10 \ \frac{N}{kg}\cdot25 \ m=62 \ 500 \ \text{Pa}=62,5 \ \text{kPa}\\[/tex]

On Studier: Inne Pytanie