👤

Przewodnik prostoliniowy o długości 50cm i ciężarze 0,1N zawieszono poziomo na dwóch niciach. Przewodnik ten, przez który płynie prąd o natężeniu 2A umieszczono w jednorodnym polu magnetycznym, którego linie mają kierunek poziomy i są prostopadłe do przewodnika. Znajdź naciąg nici, jeżeli natężenie pola magnetycznego wynosi 4000A/m. Zbadaj możliwe przypadki, wykonaj rysunki.

Odpowiedź :

Odpowiedź:

L=50cm=0,5m

Fg=0,1N

I=2A

H=4000A/m

μ=12,56*10⁻⁷Vs/Am

B=μ*H

B=4000A/m * 12,56*10⁻⁷Vs/Am

B=0,005024 T

F=BIL

F=0,005024 T*2A*0,5m

F=0,005024N

a)

gdy siła skierowana jest w dół

Fn=Fg+F

Fn=0,1N+0,005024N

Fn=0,105024N

b)

gdy siła skierowana jest w górę

Fn=Fg-F

Fn=0,1N-0,005024N

Fn=0,094976N

Zobacz obrazek GRZEGORZTR

On Studier: Inne Pytanie