Odpowiedź :
Witaj :)
Zadanie 1.
Wypiszmy dane:
[tex]V_{rozp}=40cm^3\\d_{rozp}=1,3g/cm^3\\V_s=25cm^3\\d_s=1,2g/cm^3[/tex]
- Obliczam masę rozpuszczalnika ze wzoru na gęstość:
[tex]m_{rozp}=d_{rozp}\cdot V_{rozp}=1,3g/cm^3\cdot 40cm^3=52g[/tex]
- Obliczam masę substancji ze wzoru na gęstość:
[tex]m_s=d_s\cdot V_s=1,2g/cm^3\cdot 25cm^3=30g[/tex]
- Obliczam masę roztworu:
[tex]m_r=m_s+m_{rozp}=30g+52g=82g[/tex]
- Obliczam stężenie procentowe tego roztworu:
[tex]\large \boxed{C_p=\frac{m_s}{m_r}\cdot 100\%=\frac{30g}{82g}\cdot 100\%=36,59\%}[/tex]
ODP.: Stężenie procentowe tego roztworu wyno36,59%.
Zadanie 2.
Również wypiszmy dane:
[tex]m_{rozp}=200g\\m_{hydratu}=50g[/tex]
Jako, że mamy do czynienia z hydratem soli (pięciowodnym) dodatkowo będzie nam potrzebna masa molowa zarówno soli bezwodnej jak i hydratu:
[tex]M_{Na_2SO_4}=142g/mol\\M_{Na_2SO_4\cdot 5H_2O}=232g/mol[/tex]
- Obliczam, ile gramów soli bezwodnej przypada na 50g hydratu (z treści zadania)
[tex]232g\ hydratu\ ---\ 142g\ soli\ bezwodnej\\50g\ hydratu\ ---\ x_g\ soli\ bezwodnej\\\\\large \boxed{x_g=\frac{50g\cdot 142g}{232g} =30,6g}[/tex]
To będzie nasza masa substancji rozpuszczonej.
- Obliczam masę roztworu, jako sumę masy hydratu i wody:
[tex]m_r=50g+200g=250g[/tex]
- Obliczam stężenie procentowe:
[tex]\large \boxed{C_p=\frac{m_s}{m_r}\cdot 100\%=\frac{30,6g}{250g}\cdot 100\%=12,24\%}[/tex]
ODP.: Stężenie procentowe tego roztworu wynosi 12,24%.