👤

1. Ile wynoszą siły oporu działające na samochód o masie 1200kg, jeżeli uzyskuje on przyspieszenie 4 m/s2 a siła napędowa silnika równa jest 1500N?
2. Spadochroniarz, kilkanaście sekund po otwarciu spadochronu, zaczął opadać ruchem jednostajnym. Jaka jest masa spadochroniarza, jeżeli wartość siły oporu powietrza działającej na spadochroniarza wynosi 750N?
3. Rowerzysta rusza i uzyskuje w czasie 5s prędkość 10 m/s. Oblicz jego przyspieszenie oraz drogę przebytą w czasie przyspieszania.
4. Oblicz szybkość średnią samochodu na całej trasie, który przebył ją w następujący sposób: najpierw odległość 25 km pokonał w czasie 0,4 h, a kolejne 75 km z szybkością 125 km/h.


Odpowiedź :

Zadanie 1

Fn ⇒ siła napędowa

Fw ⇒ siła wypadkowa

Fo ⇒ opory ruchu

m=1200kg

a=4m/s2

Fn=1500N

a=Fw/m   |*m

a*m=Fw

Fw=4*1200=4800N

Fw=Fn+Fo

Fo=Fw-Fn=4800N-1500N=3300N=3.3kN

Siły oporu wynoszą 3.3 kiloniutona

Zadanie 2

Fo ⇒ opory ruchu

Fc ⇒ siła ciężkości

Fo=750N

g=10N/kg

Fo=Fc

Fc=750N

Fc=m*g    |g

m=Fc\g

m=750/10=75kg

Masa spadochroniarza wynosi 75kg

Zadanie 3

t=5s

v=10m/s

a=v/t

a=10/5=2m/s²

s=a*t²/2

s=2*5²/2=25m

Przyspieszenie wynosi 2m/s², a droga przebyta w czasie 5 sekund wynosi 25m

Zadanie 4

t ⇒ czas całkowity

v ⇒ średnia prędkość

s ⇒ droga całkowita

s1=25km

t1=0.4h

s2=75km

v2=125km/h

t2=s2/v2

t2=75/125=0.6h

s=s1+s2=25km+75km=100km

t=t1+t2=0.4h+0.6h=1h

v=s/t

v=100/1=100km/h