👤

Kamień o masie 1 kg podniesiono na wysokość 1,5 m. Oblicz wartość pracy, jaka została wykonana.

Odpowiedź :

Odpowiedź:

Podnosząc kamień wykonano pracę 15 J.

Wyjaśnienie:

Podnosząc kamień została wykonana praca przeciwko sile grawitacji:

W=F·s

F- siła, s - przesunięcie,  w kierunku działania siły.

[tex]Dane:\\m=1kg\\g=10\frac{m}{ks^2}\\s=1,5m\\\\Szukane:\\W=?\\\\Rozwiazanie:\\\\W=F*s\\\\W=mg*s\\\\W=1kg*10\frac{m}{s^2}*1,5m=10N*1,5m\\\\W=15\ Nm=15J[/tex]