👤

1.Oblicz ile otrzymasz odsetek od depozytu ( lokaty) w wysokości 7000zł, ulokowanego na dwa miesiące , przy oprocentowaniu 12% p.a


2.Klient założył depozyt w wysokości 2000zł na dwa lata. Oprocentowanie wynosi 5%p.a, a odsetki naliczane są co pół roku. Oblicz wartość przyszłą pieniądza( FV)


Odpowiedź :

Odpowiedź:

1.140,38 bez odejmowania podatku Belki,113,71 po odjęciu podatku

2.200 bez odejmowania podatku Belki,162 po odjeciu podatku Belki

Wyjaśnienie:

7000x61 dni x12%:365 dni 140,38-19%=113,71

2000x730 dni x 5%:365 dni=200-19%=162