👤

Wyznacz gęstość cieczy wiedząc, że ciśnienie na wysokości 3m wynosi 2,4kPa.

Odpowiedź :

Cześć!

Wzór na ciśnienie hydrostatyczne

p = d · g · h

p → ciśnienie (wyrażone w paskalach)

d → gęstość cieczy (wyrażona w kg/m³)

g → przyspieszenie ziemskie

h → wysokość słupa cieczy (wyrażona w metrach)

Dane oraz szukane

p = 2,4 kPa = 2,4 · 1000 Pa = 2400 Pa

g = 10 m/s²

h = 3 m

d = ?

Obliczenia

d · 10 m/s² · 3 m = 2400 Pa

d = 80 kg/

[tex]Dane:\\h = 3 \ m\\p = 2,4 \ kPa = 2 \ 400 \ Pa = 2 \ 400\frac{N}{kg}\\g = 10\frac{N}{kg}\\Szukane:\\d = ?\\\\p = dgh \ \ /:gh\\\\d = \frac{p}{gh}\\\\d = \frac{2400 \ Pa}{10\frac{N}{kg}\cdot 3 \ m} = \frac{2400\frac{N}{m^{2}}}{10\frac{N}{kg}\cdot 3 \ m}\\\\\boxed{d = 80\frac{kg}{m^{3}}}[/tex]