👤

pani Kasia zatankowała swój samochód na stacji benzynowej. za 15 litrów benzyny zapłaciła 72 zł. paliwo wystarczyło jej na przejechanie 300 km. Oceń prawdziwość z podanych zdań Podkreśl właściwą odpowiedź. a) 23 litry benzyna tej stacji kosztuje 105 zł. B)samochód pani Kasi spala średnio 6 litrów benzyny na 100 km ​

Odpowiedź :

Odpowiedź:

A fałsz - 23 litry będzie kosztowało 110,40zł

B fałsz - samochód spala średnio 5L / 100km

Dane:

15l = 72 zł = 300km

Rozwiązanie:

a)

[tex]15 * x =23\\x = \frac{23}{15}[/tex]

[tex]15l *\frac{23}{15} = 15l\\72zl *\frac{23}{15} = 110,4zl\\[/tex]

FAŁSZ

b)

[tex]15 * y = 6\\y = \frac{6}{15}\\[/tex]

[tex]15l *\frac{6}{15} = 6l\\300km *\frac{6}{15} = 120km[/tex]

FAŁSZ