👤

Oblicz rozpuszczalność substancji jeżeli po odparowaniu do sucha 300g roztworu pozostało 40 g substancji.​

Odpowiedź :

40 g---260 g H2O

xg---100 g H2O

x=15,38 g

R: 15,38 g/100 g H2O

Odpowiedź:  R=15,38g/100g wody

mr=300g

ms= 40g

1. obliczam ile wody odparowało:

mr= ms + mH2O

mH2O= mr- ms

mH2O= 300g - 40g=260g

2. obliczam rozpuszczalność  :szukamy ms substancji rozpuszczonej w 100g wody/to wynika z definicji rozpuszczalności /

  40g---260g

    x  ----100g

x= 40g*100g/260g

x=15,38g