👤

Ania i Basia znajdują się początkowo w odległości 300m. W pewnej chwili Ania zaczyna biec z predkością 5.8m/s w kierunku Basi. Po 30 sekundach Basia zaczyna uciekać od Ani z predkością 2.5m/s. Oblicz po jakim czasie Ania złapie Basię. Pls o szybką odpowiedź ​

Odpowiedź :

Odpowiedź:

s1=300m

va=5,8m/s

t1=30s

vb=2,5m/s

droga przebyta w ciągu 30s

s2=t1*va

s2=30s*5,8m/s

s2=174m

pozostała droga

s3=300m-174m=126m

ta=(s+126m)/va

ta=(s+126m)/5,8m/s

tb=s/vb

tb=s/2,5m/s

ta=tb

(s+126)/5,8=s/2,5

2,5*(s+126)=5,8s

2,5s+315=5,8s

3,3s=315

s=95,45m

t2=95,45m/2,5m/s

t2=38,1s

t=30s+38,1s

t=68,1s