Odpowiedź :
Odpowiedź:
1) 3 CaCl2 +2Na3PO4--> Ca3(PO4)2 + 6NaCl
masa substratów
m3CaCl2= 3× 40u+ 6× 35u= 120u+ 210u= 330u
m2Na3PO4= 6× 23u+ 2× 31u+ 8× 16u= 138u+ 62u+ 128u= 328u
masa substratów=> 330u+ 328u= 658u
masa produktów
mCa3(PO4)2= 3× 40u+ 2× 31u+ 8× 16u= 120u+ 62u+ 128u= 310u
m6NaCl= 6× 23u+ 6× 35u= 138u+ 210u= 348u
masa produktów=> 310u+ 348u= 658u
=> masa substratów= masie produktów
2) Mg(NO3)2 + H2CO3 --> MgCO3 (strzałka w dół) +2HNO3
masa substratów
mMg(NO3)2= 24u+ 2× 14u+ 6× 16u= 24u+ 28u+ 96u= 148u
mH2CO3= 2× 1u+ 12u+ 3×16u= 2u+ 12u+ 48u= 62u
masa substratów= 148u+ 62u= 210u
masa produktów
mMgCO3= 24u+ 12u+ 3× 16u= 24u+ 12u+ 48u= 84u
m2HNO3= 2× 1u+ 2× 14u+ 6× 16u= 2u+ 28u+ 96u= 126u
masa produktów= 84u+ 126u= 210u
masa substratów= masie produktów
Wyjaśnienie: