👤

Pralka automatyczna o mocy 600w ma pojemność 7 kg czas szybkiego prania wynosi 500s a napięcie 230V oblicz
a) natężenie prądu
b) przepływający ładunek
c) energię w J i kWh
d) jakiej energii potrzebuje pralka w ciągu miesiąca (30 dn)
jeżeli codziennie pierze 21kg prania (podaj w kWh)
e. ile zapłacimy za 10h pracy pralki, jeżeli 1kWh kosztuje 60groszy


Odpowiedź :

Wyjaśnienie:

P=600W

t=500s

U=230V

pojemność 7 kg

a)

P=U*I

I=P:U czyli I=600W:230V=2,608695652173913A

b)

I=q:t

q=I*t czyli q=2,608695652173913A*500s=1 304,347826086957C

c)

E=U*q czyli E=230V*1 304,347826086957C=300 000,0000000001J czyli 0,083 333 333 333 333kWh

e)

P=600W czyli 0,6kW

t=10h

W=P*t

W=0,6kW*10h=6kWh

6kWh*0,6zł=3,60zł

Zapłacimy 3,60zł

Odpowiedź:

P=600W=0,6kW

N=7kg

t=500s=0,14h

U=230V

a)

I=P/U

I=600W/230V=2,6A

b)

q=I*t

q=2,6A*500s=1300C

c)

E=P*t

E=600W*500s=300000J

E=0,6kW*0,14h=0,084kWh

d)

Em=3*30*0,084kWh=7,56kWh

e)

k=0,6kW*10h*0,6zł=3,6zł