prosze pomozcie (patrz zdjecie)

x - wpłacona kwota
15%=0,15 roczne oprocentowanie
20%=0,2 podatek
x+0,15x-0,2•0,15x=x+240
1,15x-0,03x-x=240
0,12x=240/:0,12
x=2000
Odpowiedź: 2000 zł
2000•0,15=300 odsetki po roku
300•0,2=60 podatek
300-60=240 roczne odsetki minus podatek
Szczegółowe wyjaśnienie: