👤

Do czajnika o mocy 1400 W wlano 0,5 kg wody o temperaturze 20ºC, po czym włączono go do napięcia 230 V.
Oblicz, ile czasu zajmie doprowadzenie wody znajdującej się w czajniku do wrzenia, jeżeli ogrzanie 1 kg wody o 1ºC wymaga dostarczenia 4200 J energii. Pomiń straty ciepła.


Odpowiedź :

Odpowiedź:

P=1400W

T początkowa - 20*C

T końcowa - 100*C

[tex]c_{w}[/tex]=4200[tex]\frac{J}{kg*C}[/tex]

U=230V

ΔT=100*C-20*C=80*C

Q=W

m[tex]c_{w}[/tex] ΔT=P*t   |:P

t=[tex]\frac{m *cw* T}{P}[/tex]

t=(0.5kg*4200[tex]\frac{J}{kg*C}[/tex]*80*C)/1400W=120s

t=120s=2min

Czas potrzebny do zagotowania wody to 2 minuty

On Studier: Inne Pytanie