Oblicz natężenie prądu jaki przepływa przez oporniki w obwodzie pokazanym na rysunku.

Odpowiedź:
prąd główny 10A
prąd rezystora R1=33v ÷10=3.3A
prąd rezystora R2= 33v ÷ 5= 6.6A
liczymy opór zastępczy z konduktancji
1:rezystancje-konduktancja
R1=1:10=0,1simensa
r2=1:5=0.2simensa
S zastępcze 0.1+0.2=0.3S
1÷0.3=3.33ohm
napięcie zasilania =3.33x10=33v
Wyjaśnienie:
napięcia w równoległym są takie same