👤

Trzy rezystory 2 on, 3 om i 6 om połączono do napięcia 12 V a/szeregowo b/ równolegle. Oblicz w kazdym przypadku:

rezystancję całkowitą, natężenie pradu,spadki napięć w polaczeniu szergowym,natężenia prądu w kazdej gałezi polaczenia równoleglego oraz moc prądu w szeregowym i równoleglym polaczeniu odbiorników​


Odpowiedź :

Odpowiedź:

R1=2Ω

R2=3Ω

R3=6Ω

U=12V

a)

Rz=R1+R2+R3

Rz=(2+3+6)Ω=11Ω

I=U/Rz

I=12V/11Ω

I=1,09A

U=I*R

UR1=1,09A*2Ω=2,18V

UR2=1,09A*3Ω=3,27V

UR3=1,09A*6Ω=6,54V

P=U*I

P=12V*1,09A

P=13,08W

b)

1/Rz=1/R1 + 1/R2 + 1/R3

1/Rz=1/2+1/3+1/6

Rz=1Ω

I=U/R

I=12V/1Ω=12A

I1=12V/2Ω=6A

I2=12V/3Ω=4A

I3=12V/6Ω=2A

P=12V*12A

P=144W

Wyjaśnienie: