👤

Wykonaj poniższe zadania.

a) Mamy 40 kg solanki o stężeniu 5%. Dolano wody i stężenie wynosiło 3%.
Ile jej dolano?

Proszę daje naj potrzebuje na poniedziałek.


Odpowiedź :

Odpowiedź:

5% = 5/100 = 0,05

Obliczamy ile soli jest w solance

40 kg * 0,05 = 2  kg soli jest w solance

x - ilość dolanej wody

2 kg/(40 kg + x) * 100% = 3 %

2 kg/(40 kg + x) * 1 = 0,03

2 kg = 0,03(40 kg + x)

2 kg = 1,2 kg + 0,03x

0,03x = 2 kg - 1,2 kg = 0,8 kg

x = 0,8 kg : 0,03 = 8/10  kg : 3/100 = 8/10  kg * 100/3 = 8 kg  * 10/3 =

= 80/3  kg = 26 i 2/3 kg wody dolano