👤

Pan Jan poszedł kupić farby I pędzle. W jednym sklepie kupił 2 puszki farby I 4 pędzle płacąc 98zł. W drugim sklepie kupił 4 puszki farby I 2 pędzle płacąc 154zł. Ile kosztuje zestaw puszki farby I pędzle? Ile kosztuje 1 pędzle?Ile kosztuje 1 puszka farby? Błagam daje naj.

Odpowiedź :

cena jednej puszki farby-> x

cena 1 pędzla---->y

2x + 4y = 98 <----------- razy ( - 2)

4x + 2y = 154

- 4x - 8y = - 196

4x + 2y = 154      dodaję stronami te dwa równania

--------------------------------------

- 6y = - 42

y = - 42: (- 6)

y = 7 CENA PĘDZLA

2x + 4 * 7 = 98

2x + 28 = 98

2x = 98 - 28

2x = 70

x = 35 CENA FARBY