Odpowiedź :
Odpowiedź:
1. Zorganizowana (planowa) ewakuacja polega na podporządkowaniu się polecenią władz i służb profesjonalnych: policji, obrony cywilnej, straży miejskiej, straży pożarnej lub wojska w czasie działań zmierzających do opuszczenia zagrożonych regionów. Najczęściej wyznacza się wówczas termin, godzine i miejsce zbiórki osób, które mają zostać ewakuowane.
2. Ewakuacja doraźna wymaga natychmiastowego opuszczenia miejsc (obiektów) dotkniętych nagłym i niespodziewanym zdarzeniem stanowiącym poważne zagrożenie, również bywa nadzorowanym i koordynowanym przez służby ratunkowe (straż pożarną, policje, ratownictwo medyczne), jednak może się zdarzyć, że ani władze, ani profesjonalne służby nie zdążą uprzedzić i zaalarmować ludności oraz nie przejmą na czas ozcekiwanych funkcji. Często decyzję o ewakualcji trzeba podjąć samodzielnie
3. Ewakuacja spontaniczna (samo ewakuacji). Samemu pojemuje się kolejne kroki ratunkowe: decyzje, co trzeba zabrać, jak się zorganizować i dokąd przemieszczać, i samodzielnie opuszcza się zagrożone obiekty czy tereny. Zawsze ważne jest, aby oprócz ratowania samego siebie mieć na uwadze swoich najbliższych, sąsiadów i wszelkie napotkane osoby, których stan zdrowia, kondycja psychofizyczna czy wiek nie pozwalają na sprawne oddalenie się od źródła zagrożenia.