👤

4. Samochód jadący z prędkością V1=90 km/h zaczął hamować. W czasie hamowania przebył drogę 50 m. Jakie jest przyspieszenie samochodu oraz po jakim czasie się zatrzymał?

Odpowiedź :

Vp=90 km/h =25 m/s

Vk=0

s= 50 m

a=?

t=?

a=(Vp-Vk)/t

t=Vp/a

s=Vp·t-0,5·a·t²

s=Vp²/a-0,5·a·Vp²/a²

s=Vp²/a-0,5·Vp²/a

s=0,5·Vp²/a

a=Vp²/(2·s)

a=25²/100

a=6,25 m/s²

t=Vp/(0,5·Vp²/s)

t=(2·s)/(Vp)

t=(2*50)/25

t=4 s (a przy okazji kierowca zaparkował na przedniej szybie :))

On Studier: Inne Pytanie