Wyprowadzi mi ktoś ten wzór?

Odpowiedź:
Na kulkę działają siły
Fw= (4πr^3/3)*d2*g sila wyporu
Fg=mg=(4πr^3/3)*d1*g siła ciężkości
gdy prędkość się ustali suma sił=0
Fg-Fw-F=0
Fg-Fw=F
(4πr^3/3)*d1*g-(4πr^3/3)*d2*g=6πηrv
(4gπr^3/3)(d1-d2)=6πηrv /6πr
(2gπr^2/9)(d1-d2)=ηv
v=s/t
współczynnik lepkości
[tex]\eta=\frac{2(d1-d2)g r^2t}{9s}[/tex]
Wyjaśnienie:
Prawo Stokesa
F=6πηrv [N] siła lepkości
η=współczynnik lepkości
v-prędkość opadania kulki