👤

POMOCY‼️‼️ W chwili ruszania zaprzęgu z ósemką koni na wóz działa zwrócona do tyłu siła o wartości 420 N,
natomiast siła wypadkowa jest zwrócona do przodu i wynosi 80 N. Oblicz z jaką siłą wóz ciągnie każdy
z koni zakładając, że wszystkie konie ciągną z jednakową siłą w kierunku ruchu wozu.


Odpowiedź :

Odpowiedź:

62,5 N

Wyjaśnienie:

Siła działająca do tyłu to zapewne opór toczenia kół, oznaczmy ją T.

Siła wypadkowa to suma tego oporu (do tyłu) i siły - oznaczmy ją K - z jaką ciągną konie (do przodu). Ponieważ te siły mają przeciwne zwroty, ich wypadkowa jest różnicą:

K - 420N = 80N   | do obu stron dodajemy 420N

K = 500 N

Skoro koni jest osiem i ciągną jednakowo,

to każdy ciągnie z siłą 500N/8 = 62,5 N.

Mam nadzieję, że jadą do weterynarza, bo najwyraźniej są ledwo żywe.