👤

Krótsza przekątna trapezu prostokątnego oraz jego dłuższe ramię mają długość 10 cm, a krótsza podstawa ma długość 8 cm. Oblicz obwód i pole trapezu. Proszę o szybka odpowiedź z góry dziękuje

Odpowiedź :

Odpowiedź:

Krótsze ramie jest wysokością h trapezu

[tex]h^2=10^2-8^2\\h^2=100-64\\h^2=36\\h=6\\[/tex]

ponieważ dłuższe ramie jest równe krótszej przekątnej, więc dłuższa podstawa wynosi:

2*8=16

Obw=8+6+16+10=40 cm

[tex]P=\frac{8+16}{2}*6= 72 cm^2[/tex]

Szczegółowe wyjaśnienie: