👤

oblicz w jakiej temperaturze 10 moli azotu odmierzonego pod ciśnieniem 950 hpa zajmuje objetisc 3500 dm³. Poproszę o wytłumaczenie każdego kroku

Odpowiedź :

Odpowiedź:

n=10 moli

p=950 hPa=950*10^2 Pa=9,5*10^4 Pa

V=3500 dm^3=3,5 m^3

R=8,314 J/molK

---------------------------

T=pV/nR=9,5*10^4*3,5/(10*8,314)=4000 K

Wyjaśnienie:

temperaturę obliczymy z równania Clapeyrona

pV=nRT

1 hPa=100 Pa

1 m^3=1000 dm^3