Odpowiedź :
R1=R2=10 Ω
U=6 V
a), c) - połaczenie szeregowe
Psz=?
Pc=?
I=U/Rz
Rz=R1+R2
I=U/(R1+R2)
Pc=I*U
Pc=U²/(R1+R2)
Pc=6²/(20)
Pc=1,8 W
PszR1=UR1*I
UR1=R1*I
PszR1=R1*I²
PszR1=R1*(U/(R1+R2))²
PszR1=10*(6/(20))²
PszR1=PszR2=0,9 W
b)
Rz= (R1*R2)/(R1+R2)
lub
Rz=R1/2 (ze względu na to, że rezystancje są równe)
Rz=5 Ω
I=U/Rz
Pc=I*U
Pc=U²/Rz
Pc=6²/5
Pc=7,2 W
PrR1=U*Ir1
Prąd Ir1=Ir2=0,5I
PrR1=U²/(2*Rz)
PrR1=6²/(2*5)
PrR1=3,6 W
PrR1=PrR2=3,6W
Przy połączeniu równoległym wydzielone moce będą większe (niż przy szeregowym połączeniu)