👤

Częstotliwość wahadła wynosi 1/2 Hz amplituda wyhylenia wynosi 0,4 m. Oblicz średnią prędkość wahadła.

Odpowiedź :

Odpowiedź:

Wyjaśnienie:

f= 1/2 Hz

A= 0,4 m

Najpierw obliczamy drogę, jednego pełnego cyklu wahadła.

S= 0,4 m · 4= 1,6 m

Teraz obliczamy okres drgań wahadła:

T= [tex]\frac{1}{f}[/tex]

T= 1: 1/2 Hz= 2 s

Kiedy mamy okres drgań i drogę możemy wyliczyć prędkość.

V= 1,6m ÷ 2 s =0,8 m/s