Odpowiedź :
Odpowiedź:
Wyjaśnienie:
Dane:
T= 327°C P= 3500 W t=5 h= 18 000 s
Teraz obliczamy energie, jaką piec zużyje na stopienie ołowiu. Musimy przekształcić wzór na moc. P= E÷T. Po przekształceniu wyjdzie nam że:
E= P · T
E= 3500 W· 18 000 s= 63 000 000 J= 63 MJ
Aby obliczyć masę, jaką pozwala nam stopić ta energia przekształcamy wzór na ciepło topnienia. Ciepło topnienia ołowiu to 25 000 J÷kg.
m= Q÷ Ct
m= 63 000 000 J÷ 25 000 J÷kg= 2 520kg
Odp: W piecu można stopić 2 520 kg ołowiu.