👤

Oblicz ile energii potrzeba, aby stopić 5 kg złota o temperaturze 1064°C

Odpowiedź :

[tex]dane:\\m = 5 \ kg\\T = 1064 \ ^{o} \ - \ temperatura \ topnienia \ zlota\\c_{t} = 64 \ 000 \ \frac{J}{kg} \ - cieplo \ topnienia \ zlota\\szukane:\\Q = ?\\\\Q = m\cdot c_{t}\\\\Q = 5 \ kg\cdot 64 \ 000 \ \frac{J}{kg}\\\\\underline{Q = 320 \ 000 \ J = 320 \ kJ}\\\\(1 \ kJ = 1000 \ J)[/tex]

Odp. Potrzeba 320 000 J  (320 kJ) energii.