👤

1. Ile gramów węgla przereaguje z 160 g tlenu, gdy łączą się one w stosunku masowym 3:8
2. Oblicz stosunek wagowy Ca:C:O w węglanie wapnia


Odpowiedź :

zadanie 1.

z pomocą proporcji:

x - 160g

3 - 8

x=[tex]\frac{3*160}{8}[/tex]= 60g

zadanie 2.

[tex]CaCO_{3}[/tex]

masy atomowe:

Ca - 40g, 1 atom wapnia

C - 12g, 1 atom węgla

O - 16g*3=48g, 3 atomy tlenu

Ca : C : O = 40 : 12 : 48 = 10 : 3 : 12 (skracamy przez 4)

Ca : C : O = 10 : 3 : 12

Mam nadzieję, że pomogłem :)))

On Studier: Inne Pytanie