👤



4. Przekształć otrzymane wartości procentowe na ułamki:

a) 16%.

b) 4,8%

c) 0,72%

d) 174%

5. Koszt konkretnego pojazdu wzrasta o 7%. Właściciel wyliczył, że ten samochód jest teraz o 1750 zł droższy. Ile wart był ten samochód przed promocją?​


Odpowiedź :

Mam nadzieję, że to o to chodzi ;))

a) 16% = 0,16 = 16/100 = 4/25

b) 4,8% = 0,048 = 48/1000 = 6/125

c) 0,72% = 0,0072 = 72/10000 = 9/1250

d) 174% = 1,74 = 174/100 = 1 i 74/100 = 1 i 37/50

5. Wyliczyłabym to z proporcji, czyli

7% - 1750 zł

100% - x

x = (100 * 1750) / 7

x = 175000 / 7

x = 25000 zł

Odp:. Samochód przed promocją był wart 25000 zł.