👤

Octan etylu można otrzymać w reakcji kwasu octowego z etanolem w obecności stężonego roztworu kwasu siarkowego(VI), pełniącego funkcję katalizatora. CH3COOH + CH3CH2OH-- -> CH3COOCH2CH3 + H2O Zmieszano 95 ml kwasu octowego o gęstości d = 1,05 z 194 ml etanolu o gęstości d = 0,79 i dodano niewielką ilość stężonego roztworu kwasu siarkowego(VI). Następnie całość ogrzewano w temperaturze wrzenia mieszaniny. Oblicz masę estru, który powstał w tej reakcji chemicznej, jeśli zaszła ona z wydajnością 60%.
(jednostka gęstości substratów g/cm3)​


Odpowiedź :

Odpowiedź:

Wyjaśnienie:

Dane:                                                                            Szukane:

Vkwasu = 95ml=95cm³                                           masa estru = ?

dk = 1,05g/cm³

V alkoholu = 194ml = 194cm³

da = 1,05g/cm³

wydajnośc reakcji = 60%

Etanian/octan etylu należy do grupy związków zwanych estrami.

Estry powstają w reakcji kwasów z alkoholami, w tzw. reakcji estryfikacji.

Katalizatorem tej reakcji jest stężony kwas siarkowy (VI(, H₂SO₄, ze względu na swoją higroskopijność.

  • Rozwiązanie:

CH₃COOH + CH₃CH₂OH =[H₂SO₄]= CH₃COOCH₂CH₃ + H₂O

      60g                46g                          88g

  • Obliczmy masę kwasu:

d = m/V

mk=d*V

mk= 1,05g/cm³*95cm³

mk = 99,75g kwasu

  • Obliczmy masę alkoholu:

d = m/V

ma=d*V

ma= 0,79g/cm³*194cm³

ma = 153,26g alkoholu

  • Sprawdźmy czy któryś substrat użyty został w nadmiarze:

60g kwasu.................46g alkoholu

99,75g kwasu..............x

       x = 76,475g alkoholu potrzeba

Alkohol jest w nadmiarze.

  • Obliczam ile gramów estru powstało:

60g kwasu.................88g estru

99,75g kwasu..............x

        x = 146,3g estru przy wydajności 100%

  • Ile gramów estru powstało przy wydajności 60%:

146,3g estru................100%

xg estru.........................60%

       x = 87,78g estru

Odp. Powstało 87,78g estru.