tomek kupił 1 1/4 kg jabłek po 4,80 zł za 1 kg i 1 4/5 kg gruszek po 5,50 zł za 1 kg. Zapłacił banknotem 20-złotowym. ile reszty powinien otrzymać? zapisz obliczenia.

Odpowiedź:
[tex]1 \frac{1}{4} \times 4.8 = \frac{5}{4} \times \frac{48}{10} = \frac{12}{2} = 6[/tex]
[tex]1 \frac{4}{5} \times 5.5 = \frac{9}{5} \times \frac{11}{2} = \frac{99}{10} = 9 \frac{1}{10} = 9.1[/tex]
20 - 6 - 9,1 = 4,9
odp. Tomek powinien otrzymać 4,90 zł. reszty.