Odpowiedź :
Odpowiedź:
ZAD1
H3PO4 + 3NaOH --> Na3PO4 +3H2O
stosunek molowy:
wodorotlenku : kwasu--->3:1
Stosunek masowy:
120u : 98u = 60 : 49
ZAD2.
C +O2--> CO2
obliczam ile moli stanowi 11,2gC:
n= 11,2g/12g/mol
n= 0,9 mola
ukladam proporcję:
1mola O2--- 1mol C
X ---0,9 mola
x= 1mole* 0,9 mola/1mol
x= 0,9 moli tlenu
Objętosciowy stosunek reagentów w reakcji;
2CO + O2 -------> 2CO2
2*22,4 dm3 + 1*22,4 dm3 ---> 2*22,4dm3
44,8dm3 : 22,4dm3 --> 44,8dm3
odp: Potrzeba 0,9 moli tlenu w tej reakcji
zad3.
2*27g 150g
2Al+3S --> Al2S3
2,5g x
54g -------150g
2,5g ------ x
x=150g *2,5g/ 54g
x= 6,94g Al2S3
odp: Otrzymamy w tej reakcji 6,94g siarczku glinu
zad4.
22,4dm3 2*36,5g
H2 +Cl2 ---->2HCl
44,8dm3 x
22,4dm3 ---- 73g
44,8 dm3--- x
x=73g*44,8dm3/22,4dm3
x=164g HCl
ODP: W tej reakcji otrzymamy 164g HCl