👤

Zadanie 2. Synteza mocznika przebiega zgodnie z równaniem: 2 NH3 + CO2 -->(NH2)2CO + H2O Oblicz, ile decymetrów sześciennych amoniaku (odmierzonego w warunkach normalnych) użyto do reakcji chemicznej, w której otrzymano 24 g mocznika zawierającego 8,2% zanieczyszczeń, jeśli wydajność procesu wynosiła 85%. Wynik podaj z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku.​

Odpowiedź :

24g -> 100%

xg  -> 8,2%          x = 2g zanieczyszczeń

24g - 2g = 22g czystego mocznika

22g powstają przy wydajności 85% zatem

22g -> 85%

xg  -> 100%      x = 25,9g mocznik przy wydajności 100%

Z równania wiemy, że z 44,8 dm^3 amoniaku powstaje 60g mocznika

44,8 dm^3 -> 60g

x dm^3  -> 25,9g        x = 19,34 dm^3 amoniaku

Potrzeba około 19,34 dm^3 amoniaku