👤

Dwie niewielkie metalowe kulki znajdują się 5cm jedna od drugiej i odpychają się siłą elektryczną 18μN. Oblicz w jakiej odległości od siebie będą odpychać się siłą 2μN.

Totalnie tego nie ogarniam jak to zrobic, jak przekształcić wzor żeby to policzyć itd, więc proszę o prostą i przejrzystą odpowiedź


Odpowiedź :

Odpowiedź:

r₁=5cm=0,05m

F1=18μN=18*10⁻⁶N

F2=2μN=2*10⁻⁶N

F=k*q1*q2/r²

dla F1

18*10⁻⁶N=k*q1*q2/0,05²m²

18*10⁻⁶N=k*q1*q2/0,0025m² */0,0025m²

k*q1*q2=0,0025m² *18*10⁻⁶N=45*10⁻⁹Nm²

dla F2

2*10⁻⁶N=45*10⁻⁹/r₂²

r₂=√45*10⁻⁹Nm²/2*10⁻⁶N

r₂=0,15m