Odpowiedź :
Odpowiedź:
Wyjaśnienie:
Wyjaśnię Ci na przykładzie.
Oblicz zawartość procentową pierwiastków w kwasie siarkowym (VI).
- Rozwiązanie:
1. wzór kwasu:
H₂SO₄
2. obliczenie masy cząsteczkowej kwasu:
mH=1u
mS=32u
mO = 16u
mH₂SO₄ = 2*1u + 32u + 4*16u = 98u
3. ułożenie proporcji i obliczenie zawartości % wodoru:
98u..............100%
2u..................x
x = 2,04% wodoru
4. ułożenie proporcji i obliczenie zawartości % siarki:
98u..............100%
32u..................x
x = 32,65% siarki
5. obliczenie zawartości % tlenu:
100% - (2,04% + 32,65%) = 65,31% tlenu