Odpowiedź :
Alotropia jest to zjawisko wielopostaciowości pierwiastków chemicznych. Alotropia polega na występowaniu pierwiastka chemicznego w dwu lub kilku odmianach alotropowych w tym samym stanie skupienia, różniących się właściwościami fizycznymi i chemicznymi. Różnice mogą być wywołane albo różną strukturą krystaliczną (np. odmiany alotropowe węgla - diament, grafit) albo różną liczbą atomów w cząsteczce (np. odmiany alotropowe tlenu- tlen O₂ i ozon O₃)
Diament - najtwardszy ze znanych minerałów, nie przewodzi prądu elektrycznego. W przyrodzie diamenty występują w postaci pojedynczych kryształów, zrostów i skupień, bezbarwnych lub zabarwionych, najczęściej przeźroczystych lub półprzeźroczystych.
Grafit w odróżnieniu od diamentu, krystalizuje w układzie heksagonalnym i ma małą twardość. Sieć krystaliczna odznacza się budową warstwową. Jest kruchy, łatwo ulega ścieraniu, barwy szarej, przewodzi prąd elektryczny.
Czy węgiel jest dobrym przewodnikiem to zależy od postaci w jakiej występuje. Stwierdzenie "węgiel jest dobrym przewodnkiem prądu elektrycznego" jest prawdziwe dla grafitu, ale fałszywe dla diamentu.