Odpowiedź :
Masą powietrza jest suma mas tlenu i azotu. I do tej informacji jeszcze wrócimy :)
• Obliczanie objętości azotu i tlenu
Wiemy, że objętość jaką zajmuje powietrze to Vp=207,9m³. Tlen stanowi 22% (%obj.), natomiast azot 78% (%obj.), czyli:
V(O2)=Vp×22%
V(O2)=207,9m³×22%=207,9m³×0,22=45,74m³
V(N2)=Vp×78%
V(N2)=207,9m³×78%=207,9m³×0,78=162,16m³
• Obliczanie mas azotu i tlenu
Przyjmuję gęstości O2 i N2 dla warunków T=273,15K oraz p=101325Pa:
d(O2)=1,43g/dm³=1430g/m³
d(N2)=1,25g/dm³=1250g/m³
Będziemy korzystać z przekształconego wzoru na gęstość:
d=m/V --> m=d×V
m(O2) = d(O2)×V(O2) = 1430g/m³ × 45,74m³ = 65408g = 65,408kg
m(N2) = d(N2)×V(N2) = 1250g/m³ × 162,16m³ = 202700g = 202,7kg
• Obliczanie masy powietrza
Jak na początku napisalam, masą powietrza jest sumą mas tlenu i azotu, więc:
mp = m(O2) + m(N2) = 65,408kg + 202,7kg = 268,108kg
Odp. Masa powietrza wynosi 268,108kg
/Oznaczenia:
V- objętość, m³
d - gęstość, g/m³
m - masa, g