Odpowiedź :
Witaj :)
Zapisz równanie reakcji zachodzące między barem a siarką:
[tex]\Large \boxed{Ba+S\rightarrow BaS}[/tex]
Widzimy z równania reakcji, że z jednego mola siarki otrzymujemy jeden mol siarczku baru. Potrzebne nam będą masy molowe siarki oraz siarczku baru:
[tex]M_S=32g/mol\\\\M_{BaS}=M_{Ba}+M_S=137g/mol+32g/mol=169g/mol[/tex]
W pierwszej kolejności obliczymy masę siarczku baru, jaką możemy otrzymać z 1,28g siarki:
[tex]1\ mol\ S\ ------\ 1\ mol\ BaS\\\\32g\ S\ ------\ 169g\ BaS\\\\1,28g\ S\ ------\ x\ g\ BaS[/tex]
Rozwiążmy proporcję:
[tex]\Large \boxed{x\ g\ BaS = \frac{1,28g\cdot 169g}{32g} =6,76g}[/tex]
Znamy już masę siarczku baru. Obliczmy teraz ile to stanowi moli, wiedząc że 1 mol BaS ma masę 169g:
[tex]1\ mol\ BaS\ ------\ 169g\\\\y\ mol\ BaS\ ------\ 6,76g[/tex]
Rozwiążmy tę proporcję:
[tex]\Large \boxed {y\ mol\ BaS=\frac{6,76g\cdot 1mol}{169g}=0,04mol }[/tex]
ODP.: W reakcji 1,28g siarki z barem otrzymamy 6,76g BaS co stanowi 0,04mol.