Poprawa błędów obecnych we fragmentach rozprawek
Rozprawka to tekst, którego pisanie rządzi się pewnymi szczególnymi regułami. Niekiedy zdarza się, że popełniamy błędy, które stoją w sprzeczności z tymi zasadami. Spróbujmy poprawić kilka z nich.
- Argumentem potwierdzającym to, że w życiu należy pomagać innym, jest przykład Anny Dymnej, założycielki fundacji „Mimo wszystko".
Przykład nie może być argumentem. To zdanie lepiej brzmiałoby w następujący sposób:
Przykładem potwierdzającym tezę, że w życiu należy pomagać innym są działania Anny Dymnej, założycielki fundacji „Mimo wszystko". - Doskonałym przykładem bohatera, który odkrywa tajniki prawdziwej przyjaźni, jest Mały Książę. Mały Książę podczas pobytu na Ziemi spotyka lisa. Lis uczy Małego Księcia, że oswojenie wymaga czasu i cierpliwości. Dzięki lisowi Mały Książę zrozumiał, że kocha swoją różę i jest za nią odpowiedzialny.
W tym zdaniu jest za wiele powtórzeń. Poprawna wersja mogłaby brzmieć: Doskonałym przykładem bohatera, który odkrywa tajniki prawdziwej przyjaźni, jest Mały Książę. Podczas pobytu na Ziemi spotyka on lisa. Nowy przyjaciel uczy bohatera, że oswojenie wymaga czasu i cierpliwości. Dzięki niemu Mały Książę zrozumiał, że kocha swoją różę i jest za nią odpowiedzialny. - Jak wynika z przywołanych przykładów, warto być dobrym człowiekiem i troszczyć się o innych.
Przykłady są tylko ilustracją argumentów. To zdanie należy napisać tak: Jak wynika z przywołanych argumentów, warto być dobrym człowiekiem i troszczyć się o innych. - Pomagajcie potrzebującym! Sami zauważycie, że to niewiele kosztuje, a może odmienić czyjeś życie.
W rozprawce nie należy odwoływać się bezpośrednio do czytelnika. To zdanie powinno zostać sformułowane tak:
Na podstawie powyższych argumentów można dojść do wniosku, że warto pomagać potrzebującym - to niewiele kosztuje, a może odmienić czyjeś życie.