Ile moli stanowi 15 g wskazanej substancji: a) dwutlenku węgla CO2,; b) tlen- ku wapnia CaO; c) białego fosforu P4; d) mocznika (NH2)2CO?

Odpowiedź:
Wyjaśnienie:
a.
M CO₂ = 44g/mol
1 mol..............44g
x moli.............15g
x = 0,34 mola CO₂
b.
M CaO = 56g/mol
1 mol..............56g
x moli.............15g
x = 0,27 mola CaO
c.
M P₄ = 124g/mol
1 mol..............124g
x moli.............15g
x = 0,097 ≅ 0,1 mola P₄
d.
M (NH₂)₂CO = 60g/mol
1 mol..............60g
x moli.............15g
x = 0,25 mola (NH₂)₂CO