Odpowiedź :
Dane:
T=30°C=303,15K
p=900hPa=90000Pa
V w warunkach normalnych=50dm³
Obliczamy ilość moli wodoru odmierzonego w warunkach normalnych:
22,4dm³ - 1 mol
50dm³ - x
x=2,23 mola
Równanie Clapeyrona:
pV=nRT
V=(nRT)/p
V=(2,23•8,314•303,15)/90000=0,062dm³