5.70. Ile wynosi wartość ciśnienia gazu w butli przedstawio- nej na rysunku 5.34, jeżeli różnica poziomów rtęci w manome- trze jest równa 10 cm, zaś ciśnienie atmosferyczne ma wartość 1000 hPa?

Odpowiedź:
[tex]p=113,6Pa[/tex]
Wyjaśnienie:
Dane:
[tex]h=10cm=0,1m[/tex] różnica pozomów rtęci
[tex]d=13600\frac{kg}{m^3}[/tex] gęstość rtęci
[tex]g\approx10\frac{m}{s^2}\approx10\frac{N}{kg}[/tex]
[tex]b=1000hPa=100000Pa[/tex] ciśnienie atmosferyczne
[tex]szukane:p[/tex]
Ciśnienie gazu w butli jest zrównoważone słupem rtęci w manometrze.
[tex]p=p_h+b[/tex]
ciśnienie hydrostatyczne: [tex]p_h[/tex]
[tex]p_h=h*d*g[/tex]
[tex]p_h=0,1m*13600\frac{kg}{m^3}*10\frac{N}{kg}=13600Pa[/tex]
ciśnienie gazu w butli:
[tex]p=13600Pa+100000Pa=113600Pa=113,6kPa[/tex]
................
zamiana jednostek:
[tex]1hPa=100Pa[/tex]
[tex]1kPa=1000Pa[/tex]