Sporządzono 250 cm3 roztworu glicerolu o gęstości 1,05 g/cm3 w temperaturze 20°C. Korzystając z danych zamieszczonych w tabeli, określ stężenie procentowe sporządzonego roztworu glicerolu.

Odpowiedź:
Wyjaśnienie:
d²⁰ = 1048g/dm³ = 1,048g/cm³ ≅ 1,05g/cm³
Zgodnie z danymi w tabeli stężenie odpowiadające takiej gęstości wynosi: Cp = 20%.