👤

Prosze o dokladne wytlumaczenie! z gory dziekuje

Prosze O Dokladne Wytlumaczenie Z Gory Dziekuje class=

Odpowiedź :

Odpowiedź:

Wyjaśnienie:

Rozpuszczalność Ca(OH)₂ w 20°C wynosi 0,16g na 100g wody (z definicji rozpuszczalności - na 100g wody/rozpuszczalnika).

0,3l = 0,3dm³ = 300cm3

300cm³ = 300g (d wody =1g/cm³)

Układamy proporcję:

0,16g Ca(OH)₂.....................100g wody

x g Ca(OH)₂ .........................300g wody

     x = 0,48g Ca(OH)₂

Odp. W 20°C  można maksymalnie rozpuścić 0,48g Ca(OH)₂ w 0,3l wody.