Odpowiedź :
Pierwsze obliczamy czas po tym jak Kasia przejechała 7,5 km ze średnia prędkością 15 km/h
t = s/V
t = 7,5 km/15 km/h
t = 1/2h = 30 min
Potem obliczamy ile kilometrów przeszła
s = V • t
s = 6 km/h • 15 min
s = 6 km/h • 1/4 h
s = 1,5 km
Dodajemy wszystkie kilometry
s = 7,5 km + 1,5 km
s = 9 km
Dodajemy czas
t = 30 min + 15 min
t = 45 min
I żeby obliczyć średnia prędkość Kasi na całej trasie musimy zastosować wzór na prędkość czyli V = s/t
V = 9 km/ 45 min
V = 1/5 km/ min
I można zamienić na km/ h
1/5 km/ min • 60 km/h = 12 km/h
Odp. Średnia prędkość Kasi na całej trasie to 12 km/h.