Oblicz objętość bryły która przedstawiono na rysunku.

Odpowiedź:
V = 12 cm³.
Szczegółowe wyjaśnienie:
V = Pp * H
Podstawa to trapez prostokątny, więc:
Pp = (a + b)/2 * h
Pp = (3 + 1 )/2 * 3 = 4/2 * 3 = 2 * 3 = 6 cm²
H = 2 cm
V = 6 cm ² * 2 cm = 12 cm ³
wzór na objętość graniastosłupa:
V=Pp*H gdzie:
V-objętość
Pp-pole podstawy
H- wysokość
wzór na pole trapezu:
[tex]\frac{(a+b)*h}{2}[/tex] gdzie:
a- dolna podstawa
b-górna podstawa
h-wysokość
Obliczymy pole podstawy:
[tex]\frac{(3+1)*3}{2} =\frac{12}{2} =6cm^{2}[/tex]
V=6*2=12cm³
Odp: Objętość tego graniastosłupa wynosi 12cm³.