👤

Krótsza podstawa trapezu ma długość 16 cm ramiona po 10 cm a, wysokość trapezu ma 8 cm. Oblicz pole obwód trapezu oraz kat nachylenia ramienia do dłuższej podstawy​

Odpowiedź :

Długość podstawy dłuższej (a) to 16+2x

8²+x²=10²

64+x²=100

x²=36

x=6 , bo x>0

a=6*2+16=12+16=28

P=((28+16)8)/2=176

Ob=2*10+28+16=20+28+16=64

α-kat nachylenia ramienia do dłuższej podstawy

sinα=8/10=4/5=0,8 z tego wynika, że α≈54°

On Studier: Inne Pytanie